Uniwersytet w Stanford opublikował niedawno swój coroczny raport “State of AI”. Tematyka obejmuje świat sztucznej inteligencji, od osiągnięć w dziedzinie techniki, przez dylematy etyczne, trendy edukacyjne i polityczne, wpływ na gospodarkę, badania i rozwój, aż po sektor zatrudnienia.
AI Index to inicjatywa Instytutu Humanistycznej Sztucznej Inteligencji w Stanfordzie, prowadzona przez grupę ekspertów z różnych środowisk akademickich i przemysłowych.
Oto 14 najważniejszych punktów raportu:
Duże modele językowe stale zwiększają rozmiar i koszty.
GPT-2, uważany za pierwszy duży model językowy, miał 1,5 miliarda parametrów i szacowany koszt szkolenia wynosił 50 000 dolarów.
Zaledwie trzy lata później, wypuszczono PaLM z 540 miliardami parametrów i kosztem szacowanym na 8 milionów dolarów. To nie wyjątek: w całej branży modele stają się coraz większe i droższe.
Potrzeba nowych benchmarków
Jeśli chodzi o stronę techniczną, obecne narzędzia AI nadal wzrost swoich kompetencji. Cieszyć może również fakt, iż wiemy jak to zmierzyć.
To inna sytuacja w porównaniu z zeszłym rokiem, gdzie obserwowaliśmy nasycenie benchmarków.
Oznacza to, że systemy AI już potrafią rozwiązywać zadania stawiane przez starsze testy. W przyszłości potrzeba będzie bardziej skomplikowanych testów, aby wzrost był mierzalny.
Wysokie koszty szkolenia a środowisko
Duże modele emitują dużą liczbę CO2 – głównie poprzez dużą liczbę parametrów w modelach.
Największym emiterem węgla był bez wątpienia GPT-3. Nawet bardziej wydajny model BLOOM potrzebował 433 MWh energii do szkolenia.
Wystarczyłoby to na zasilanie domu przeciętnego Amerykanina przez 41 lat!
Więcej AI, więcej problemów
Zgłaszane problemy natury etycznej i niewłaściwego wykorzystania AI były 26 razy większe w 2022 roku niż w 2012 roku. Wynika to z wzrostu wykorzystania AI i rosnącej świadomości jego niewłaściwego wykorzystania.
Niektóre z tych zgłaszanych problemów obejmowały deepfake oraz technologię, która skanuje i określa stan emocjonalny uczniów w szkole. Czy idzie to zbyt daleko?
Więcej artykułów związanych z etyką AI
Organizacja zajmująca się transparentnością AI, FAccT, zanotowała dwukrotny wzrost liczby zgłoszeń od 2021 do 2022 roku i 10-krotny wzrost od 2018 roku.
To również potwierdza zwiększone zainteresowanie AI i jego wykorzystaniem.
Wzrost popytu na pracowników AI
W tym roku zanotowano wzrost liczby ogłoszeń o pracę, które poszukują umiejętności związanych z AI we wszystkich sektorach.
Sektor IT zdecydowanie dominował w USA. Kalifornia zamieściła najwięcej ogłoszeń o pracę związanych z AI (142 154), a następne były Teksas (66 624) i Nowy Jork (43 899).
Spadek inwestycji korporacyjnych
Wartość ruchów kapitałowych w sektorze AI spadła w 2022 roku w stosunku do rekordów z 2021 roku.
Na szczęście, liczba ta zwiększyła się 13-krotnie w ciągu ostatniej dekady.
Największym wydarzeniem inwestycyjnym roku było przejęcie Nuance Communications. Firma została kupiona przez Microsoft za 19,7 miliarda dolarów.
Chińska mania robotów
Zastosowanie robotów na całym świecie wzrosło o 31%, ale żaden kraj nie integruje robotów tak jak Chiny.
W 2013 roku Chiny wyprzedziły Japonię jako kraj instalujący najwięcej robotów przemysłowych, a od tego czasu ta przewaga tylko się powiększa.
Natomiast w 2021 roku Chiny zaprzęgły więcej robotów niż reszta świata razem wzięta!
Dziś kraj ten stanowi 51,8% wszystkich zastosowań robotów przemysłowych.
Firmy przyciągają talenty, rząd pozostaje w tyle
Po zdobyciu stopnia doktora w dziedzinie AI większość absolwentów kieruje się na stanowiska korporacyjne.
Z drugiej strony, odsetek nowych doktorów wybierających stanowiska rządowe wynosi zaledwie 0,7%. To względnie niezmienny trend w ostatniej połowie dekady.
Coraz więcej krajów wprowadza przepisy dotyczące AI
Liczba ustaw dotyczących AI na całym świecie nadal powoli rośnie. W ubiegłym roku organy ustawodawcze w 127 krajach uchwaliły 37 ustaw, w których pojawiały się słowa „sztuczna inteligencja”.
Projekty obejmowały między innymi reformy edukacji w Filipinach oraz hiszpańskie przepisy skupione na niedyskryminacji i odpowiedzialności algorytmów AI.
Od 2016 roku kraje uchwaliły łącznie 123 ustawy dotyczące AI, z czego większość w ostatnich latach.
Budżet federalny USA na AI wzrasta
Wykres budżetu federalnego USA na Sztuczną Inteligencję (poza wojskiem) pokazuje stały wzrost rok po roku.
W roku fiskalnym 2022 agencje rządowe USA przeznaczyły 1,7 miliarda dolarów na badania i rozwój AI. Oznacza to wzrost o 13% w stosunku do roku poprzedniego i zwiększenie o 209% od 2018 roku.
Ponadto, Departament Obrony w swoim wniosku budżetowym na AI poprosił o 1,1 miliarda dolarów. Stanowi to wzrost o 26% w porównaniu z poprzednim rokiem.
Więcej kobiet kończy studia z informatyki
Zdecydowaną większość wśród absolwentów stanowią mężczyźni. Jednakże, odsetek kobiet wśród absolwentów studiów licencjackich z informatyki wzrósł do 22,3%. To kontynuacja szerszego trendu w przeciągu ostatniej dekady.
Szersza różnorodność etniczna
Co ciekawe, absolwenci informatyki stają się coraz bardziej zróżnicowani etnicznie. Podczas gdy biali studenci stanowią większość, odsetek nowych absolwentów, którzy są Azjatami, Hiszpanami lub są wieloetniczni, w ciągu ostatniej dekady stale rośnie.
Więcej kobiet wśród pracowników naukowych
Nowi wykładowcy akademiccy w dziedzinie informatyki w Ameryce Północnej to w rosnącym stopniu kobiety. Jednakże, większość wykładowców na uniwersytetach w Ameryce Północnej wciąż stanowią w większości mężczyźni.
Odsetek kobiet osiągnął 30,2%, co oznacza wzrost o około 8,5% od 2015.
Photo by Y S on Unsplash
Źródło: University of Stanford
1 Comment
Pingback: Tydzień w AI #1 - Ile tego jest?! - beAIware.pl