Lodołamacz Healy i jego misja naukowa
Aktualnie trwa trzymiesięczna wyprawa badawcza realizowana przez Straż Przybrzeżną Stanów Zjednoczonych (USCG) na lodołamaczu Healy. Jej głównym celem jest gromadzenie unikalnego zestawu zdjęć z Arktyki. Zebrane obrazy będą stanowić cenne źródło danych dla szkolenia systemów sztucznej inteligencji, które będą analizować świeże zdjęcia z Arktyki. W ten sposób, dzięki technologii sztucznej inteligencji, uzyskamy nowe spojrzenie na zmiany klimatu i ewolucję środowiska.
Zaawansowana technologia na pokładzie Healy
System kamery, który “patrzy” na Arktykę z pokładu Healy, jest wynikiem współpracy naukowców z MIT Lincoln Laboratory i Centrum Badawczego Straży Przybrzeżnej USA. Powstała w wyniku tej współpracy Platforma do Obrazowania i Obserwacji Regionu Zimnego (The Cold Region Imaging and Surveillance Platform, CRISP) została specjalnie stworzona do dokumentowania Arktyki. Wyposażono ją w kamerę o długiej fali podczerwieni, precyzyjny zegar zsynchronizowany z systemem GPS i sieciowy rejestrator obrazów.
Przeczytaj także: Oto najlepsze zastosowania AI w biznesie!
Zdjęcia z Arktyki na wyciągnięcie ręki
Urządzenie rejestruje 15-minutowe nagrania co trzy godziny, a także robi zdjęcie co 15 sekund. Misja potrwa do jesieni, a po jej zakończeniu przewidywane jest udostępnienie ogromnej ilości danych – aż czterech terabajtów – które stanie się dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
Wykorzystanie danych do nauki i praktyki
Te unikalne dane mogą okazać się nieocenione w szkoleniu różnych systemów analizy danych, które mogą skupiać się na różnych aspekty. Nowe zdjęcia mogą pomóc wykryć zmiany, które nie zostały zauważone przez ludzkie oko, lub odkryć nowe zależności.
Otwarte na naukowców z całego świata
Zespół prowadzący projekt ma nadzieję, że naukowcy na całym świecie skorzystają z tych danych do tworzenia narzędzi AI do dalszych badań nad Arktyką i zmianami klimatu. Planują też stworzyć swoje własne modele rozpoznawania obiektów i analizy obrazów, które zostaną udostępnione społeczności naukowej. Te dane posłużą także do planowania przyszłych misji Straży Przybrzeżnej USA.
Po zakończeniu misji, zestaw danych zostanie opublikowany na stronie internetowej Lincoln Laboratory.
Źródło: the-decoder.com
Photo by NOAA on Unsplash