W odcinku podcastu “Premiera DeepSeek – bańka AI pęka”, Maciej i Adrian z bloga BeAIware analizują wpływ chińskiego modelu językowego DeepSeek R1 na rynek sztucznej inteligencji oraz reakcje Zachodu. Omówione zostały kluczowe aspekty dotyczące DeepSeek, który posiada 671 miliardów parametrów i jest tańszy w eksploatacji niż jego zachodni odpowiednicy, co budzi porównania do “momentu Sputnika”. Dyskutowane są również odpowiedzi firm takich jak OpenAI, które wprowadza innowacje, a także wpływ na rynki finansowe, gdzie akcje Nvidii znacząco spadły. W kontekście pozycji Europy, podkreślono brak infrastruktury i inwestycji w Polsce, spadek wartości rynkowej oraz postulaty dotyczące utworzenia Ministerstwa Sztucznej Inteligencji.
00:06
Maciej
Czołem, z tej strony Maciej i Adrian z bloga i podcastu Be Aware. Wracamy do Was pod przerwę w nowym roku i wracamy z tematem, który też pozmieniał trochę nasze plany tutaj redakcyjne, można tak powiedzieć. Ja przygotowałem sobie nawet taki mądry cytat, myślę, który słyszeliście nieraz w takim odniesieniu właśnie do takich zjawisk, ale polećmy takim truizmem, czyli klasyczny cytat. Są dekady, w których nic się nie dzieje i są tygodnie, w których dzieją się dekady, bo oczywiście jest to lekko na wyrost, ale z tym mieliśmy do czynienia w ostatnim tak naprawdę tygodniu. Dzisiaj mamy 29 stycznia 2025 roku. I jesteśmy w takim momencie, kiedy bardzo dużo scenariuszy się przewinęło.
01:05
Maciej
Mam tu jeszcze wynotowaną taką jedną opinię jednego z inwestorów z Doliny Krzemowej, Marka Andresena, który opowiedział o debiucie nowego modelu DeepSeek, chińskiego modelu DeepSeek, bo o nim dzisiaj będziemy między innymi rozmawiać, że jest to taki moment Sputnika. To jest oczywiste nawiązanie do okresu powojennego, zimnej wojny. Gdzie Związek Radziecki wystrzelił dosyć niespodziewanie wtedy właśnie satelitę, która była w stanie wejść na orbitę naszej planety i znacząco wtedy wyprzedziła właśnie w tym rozwoju technologicznym Stany Zjednoczone. No i właśnie dzisiaj mamy do czynienia z czymś podobnym ponieważ no jakoś ponad tydzień temu troszeczkę Chińczycy dali nam znać o tym, że są w posiadaniu Deep Seeker modelu R1. Który znacząco wyprzedza możliwości, może nawet nie tyle co wyprzedza możliwości innych modeli, ale przede wszystkim co ważne jest dużo tańszy w eksploatacji. Więc Adria może przybliżysz nam troszeczkę czym w ogóle jest ten Deep Sea.
02:25
Adrian
Jasne, zacząłeś od Lenina, więc ja… To.
02:29
Maciej
Ciekawe na czym skończymy.
02:31
Adrian
Na Powązkach. To ja też do Lenina się ucieknę. W pewnym momencie ilość przeradza się w jakość i to też pewnie będzie wracać w tym naszym podcaście ta druga myśl. No bo wiadomo kolor czerwony tutaj i przy Leninie i przy Mateczniku tych modeli, o których dzisiaj będziemy rozmawiać jest kolorem dominującym. DeepSeek jest tańszy, jeśli tak wierzymy co do słowa ludziom, którzy za nim stoją. Jest open source’owy, więc każdy sobie może go z definicji odpalić w różnych wersjach. To warto zastrzec, bo ta wersja, która rywalizuje w dostępnych dla nas rankingach porównawczych tych dużych modeli językowych, Ona raczej dla nas do uruchomienia na własnym hardwarze nie jest. To jest wersja, która ma 671 miliardów parametrów. Ona waży 404 giga i zużywa kolosalne zasoby jeżeli chodzi o pamięć RAM, a także obciążenie karty graficznej.
03:44
Adrian
To jest coś, na co zwykły Kowalski sobie nie pozwoli, ale pozwoli sobie na pewno na odpalenie darmowego webowego interfejsu DeepSeeka. I tutaj to jest płaszczyzna, na której myślę, na której ludzie związani z DeepSeekiem mogą rywalizować z OpenAI. DeepSeek jest darmowy. To jest bardzo symptomatyczne podejście, które Chińczycy wykorzystują nie tylko na tej płaszczyźnie, dlatego wydaje mi się, że to jest bardziej operacja Chińskiej Republiki Ludowej, która ma na celu po prostu manifest polityczny. Idziemy po wasze gospodarki będą polegać naszej technologii. I my o to zamykamy. I tak samo Chińczycy robili w kontekście chociażby telefonów komórkowych i marki Xiaomi, która na początku swojej historii na rynkach zachodnich oferowała lepsze wydajnościowo rozwiązania w konkurencji można powiedzieć pół na półce cenowej niż zachodnie firmy czy nawet koreańskie. Tak samo w tej chwili robią Chińczycy z samochodami elektrycznymi. Po prostu produkują ich więcej.
04:57
Adrian
Ekonomia skali też odgrywa swoją rolę w tym wszystkim, więc są w stanie konkurować z zachodnimi Legacy automakers. To samo jak widać robią przy użyciu sztucznej inteligencji. Jakie skutki do tego jeszcze tak szybko zepnę tą moją odpowiedź w klamrę prowadzą? No uzależnimy się po prostu od nich. I koszt DeepSeeka jest ukryty w wysyłaniu danych do Chin dla zwykłego kopalskiego oczywiście. A ten płatny model OpenAI, żeby tak efektywnie go używać bez limitu, to kosztuje chyba 200 dolarów plus podar. Ma o wiele wyższy próg wejścia, więc jest to ze sobą niestety wszystko splątane, dlatego też takie moje bardzo długie jedno zdanie. Bo nie można tego po prostu w odosobnieniu postrzegać.
05:49
Maciej
Tak, nie można tego w odosobnieniu. Ja tutaj cały czas zerkam na notatki, bo temat jest naprawdę przepotężny i też nie chcielibyśmy tutaj wrzucić żadnej niesprawdzonej informacji, a pogłosek jest bardzo dużo. Tutaj zerkam sobie też a propos tego modelu R1, który według takich dość powszechnych benchmarków, ale są to też benchmarki, które zostały przytoczone w publikacji, DeepSeeker, która znajduje się, zdaje się, że na portalu Hugging Face. To jest właśnie to, że ten model R1 wyprzedza OpenAI O1, czyli ten najbardziej zaawansowany obecnie model w takich benchmarkach jak IME, MAF 500, SWE Bench Verify. To są takie najbardziej powszechne benchmarki, którymi sprawdza się modele. Oczywiście wciąż to są dane wynikające z dokumentacji Chińczyków. Różnie można to brać tak jakby niektórzy w nie wierzą niektórzy nie. Warto pozostać też być sceptycznym zwłaszcza że sprawa jest bardzo świeża.
07:03
Adrian
No i tak mówimy o tym modelu który waży te 404 gigabajty.
07:08
Maciej
Dokładnie.
07:09
Adrian
To jeszcze trzeba zaznaczyć. A ja na przykład bardzo intensywnie szukałem możliwości na dowiedzenie się jaki model jest podpięty pod API i takiej informacji nie mam. Także tak naprawdę nawet z tym interfejsem webowym dla Kowalskiego czy nawet wywołując to API nie wiemy jaki model jest konkretnie wywołowany.
07:34
Maciej
Jeszcze tutaj powiem taką jedną ciekawostkę, że DeepSeek to nie jest jedyny model, znaczy DeepSeek R1 to nie jest jedyny model, który powstał w tym ostatnim czasie. Wręcz przeciwnie DeepSeek też wypuścił inny model DeepSeek Janus Proch, tak to chyba się nazywa?
07:54
Adrian
Tak.
07:55
Maciej
Który również wprowadził trochę zamieszania i był takim drugim ciosem, ale m.in. Alibaba wypuściła chyba wczoraj czy przedwczoraj QN 2.5, czyli model z oknem kontekstowym do miliona tokenów. Moonshot AI wypuścił Keeming K1-5. Powstał też HuNi1 3D, mam nadzieję, że dobrze, że to Przeczytałem, więc bardzo duża ofensywa chińska tak naprawdę przytłoczyła nas. I to jest też ciekawe skąd ona się wzięła, że nagle zostało po prostu wszystko wyrzucone, mam wrażenie, tak jakby w jednym momencie, żeby sparaliżować tak naprawdę całą zachodnią, sposób myślenia.
08:44
Adrian
Tak, na pewno nie bez przypadku taki timing, koniec stycznia, biorąc pod uwagę to co się dzieje w Stanach i to jak prezydent Trump podczas swojej kampanii, którą zakończył notabene 3-4 miesiące, temu dawał jasno do zrozumienia, że będzie inwestował w rozwój Ameryki. Rozwój Ameryki na tym etapie w roku 2024 był właściwie związany ze sztuczną inteligencją, tak się to rysowało, więc Chińczycy wykorzystali po prostu. Pewną takie prądy polityczne i no ja tutaj w tych dystrybucjach modeli naprawdę nie widzę nic więcej niż polityczne po prostu fragmenty Pekinu i dobrze wiemy też jak robili to wszystko Sowieci, jak robił to Związek Radziecki, jaka jest taka metodologia tych państw Można powiedzieć imperialistycznych, mongolskich. Trochę za długo.
09:49
Adrian
Jak każdy imperium prowadzi się swoimi ścieżkami i ma swoje prawa, tak Chińczycy grają po prostu w imperialną lutę i paraliżują nas na tej płaszczyźnie, na której oni teraz widzą, że może być jakieś spięcie.
10:04
Maciej
Za chwilę wrócimy troszeczkę o odpowiedzi Zachodu, bo to też nie przeszło bez echa. Zostały podjęte od razu pewne działania, natomiast odwołując się donalda Trumpa, który faktycznie był dużą zmianą, warto też spostrzec, to jest w jego takim bezpośrednim otoczeniu. Tak jak mamy Elona Muska, który wychodzi na jedną z głównych twarzy. Do tej pory był troszeczkę w cieniu sama Altmana, ale zaczął wychodzić tak naprzód tej całej rewolucji AI właśnie z perspektywy Stanów Zjednoczonych. I też tutaj mam wynotowane, że warto wspomnieć o projekcie Stargate. Który też jest taką bardzo mocną zapowiedzią i on właśnie tak koincydencjalnie właśnie zbiegł się z tym całym zamieszaniem z DeepSeakiem, bo to chyba była różnica jednego czy dwóch dni, kiedy został ogłoszony Stargate. Stargate jest można powiedzieć wyścigiem kosmicznym przeniesionym na płaszczyznę AI. To jest jakby konsorcjum kilku największych amerykańskich firm, które zajmują się właśnie technologią.
11:16
Maciej
Są też tam chyba związane banki, które mają stworzyć wielkie centra.
11:22
Adrian
Co mi się to bardziej nie tyle z wyścigiem kosmicznym kojarzy, co w kampanii Trumpa padało takie określenie, że musi powstać projekt Manhattan dla sztucznej inteligencji. I dla mnie to jest projekt Manhattan. Gdzieś tam na teksańskiej chyba pustyni te centra danych będą. Śmiały pomysł, żeby na środku pustyni stawiać centra danych. No ale rozumiem, że tęższe głowy ode mnie się nad tym pochylały i tak i wydaje mi się, że to jest bardziej do projektu Manhattan zbliżone niż sam ryś kosmiczny. Ale ten moment Sputnika, o którym mówiłeś też jest dobrym.
11:56
Maciej
Tak, to jest myślę, że dobra analogia i to też jest jakby taki cios trzeźwiący trochę spojrzenie zachodu, który no zachód ma zazwyczaj to do siebie, że jest przekonany o własnej wielkości dopóki nie znajdzie się zazwyczaj na wschodzie ktoś kto udowodni, że tak do końca nie jest. Ale to jeszcze za chwileczkę odpowiemy o tej odpowiedzi Zachodu. Natomiast też skutki, bo te skutki nie tylko… Jakby cała akcja tak jak powiedziałeś wydaje się być nawet nie tyle technologiczna co właśnie takim politycznym pokazaniem troszeczkę siły takim prężeniem plusku. Natomiast warto powiedzieć że to ma wielkie wielki impakt na rynki finansowe ponieważ tuż po premierze właśnie DeepSeek R1 jeżeli ktoś śledzi właśnie wydarzenia giełdowe to na pewno wie o co chodzi. Bardzo mocno oberwali producenci czipów, tacy jak Nvidia, też Broadcom. Ale Nvidia, tutaj mam taką ciekawostkę, spadła o 17%.
13:00
Maciej
Był to największy spadek w ciągu jednego dnia w ogóle w historii giełdy. To jest chyba w ogóle w takim historycznym ujęciu. I to było wyparowanie łącznej wartości 700 miliardów dolarów, czyli z tego co czytałem to jest więcej niż PKB Polski. To są mniej więcej kapitalizacje Exxonu.
13:23
Adrian
Ciekawe czy się przesunęły te pieniądze na chińskie.
13:26
Maciej
No właśnie, ciekawe czy takie to zyskało. Parowalnie to przesunięcie. Tego nie sprawdziłem. No i tutaj, to też jeszcze mam taką ciekawostkę, że w ogóle wolumen obrotu akcjami na NVIDII W jednym dniu, właśnie w poniedziałek, w ten taki czarny poniedziałek dla rynku sztucznej inteligencji, czyli wolumen obrotu tymi akcjami NVIDII był większy niż obrotu wszystkimi akcjami na gierze papierów wartościowych w Warszawie przez cały rok. To pokazuje po prostu z czym się mierzymy, to też jak kim tak naprawdę my jesteśmy małym rynkiem, nie? I jakby do czegoś schodzącym. Obyśmy w końcu zeszli. Więc jakby to ma niesamowite konsekwencje. Mówimy też o tym jakby dwa dni, bo jakby kolejnego dnia nadeszło też dosyć takie dynamiczne odbicie. Ono jakby nie powróciło do stanu poprzedniego, ale też ciężko ocenić czy rynek już przetrawił te informacje, czy to jest dopiero jakieś nieśmiałe odbicia czysto spekulacyjne Nie wiadomo.
14:39
Maciej
Natomiast teraz myślę, że jest jakby taki fajny moment, żeby opowiedzieć troszeczkę o odpowiedzi filmów technologicznych, tak, no bo jakby bardzo szybko zostaliśmy, że tak powiem, nie wiem, czy to była próba przykrycia trochę tego wydarzenia, czy pokazania, że Ok, Wy macie może jakąś tam technologię, ale my też mamy swój plan na to wszystko, bo m.in. OpenAI bardzo szybko pokazał operatorów. Jesteś na końcach sceptyczny?
15:14
Adrian
Jestem sceptyczny te wszystkie bajki OpenAI o tym, że z poziomu tam jakiegoś webowego okienka będziemy w stanie robić sobie wszystko. To tak samo jak te pluginy miały być taką funkcją, a pluginy zostały tak naprawdę uśmiercone. Uszmiercone jakąś kolejną iterację MyGPT które sprowadzają się w sumie do tego że możesz sobie ustawić prompt systemowy chyba tak i nie wiem czy nawet możesz jakieś funkcje wołać zewnętrzne z poziomu przeglądarki chyba nie. Jeśli tak to proszę o sprostowanie oczywiście mi o komentarzach.
15:46
Maciej
Czyli rozumiem, że operatorzy to nie jest jakby broń.
15:49
Adrian
To jest takie, żeby mówili. Tak mi się wydaje. To jest taka próba odzyskania jakiegoś mikro wpływu na tą całą sytuację, żeby nie było takiego po prostu smrodu, że rycy nadganiają, a my nic nie robimy.
16:05
Maciej
Bo też trzeba powiedzieć o tym, że OpenAI m.in. Też od razu wypuścił wersję ChatterGPT dla agencji rządlowych, ChatterGPT.gov, starając się powiązać jakoś, nie wiem czy zabezpieczyć, aczkolwiek.
16:21
Adrian
Myślę, że… Ciekawe czy ten departament Ilona Maska będzie korzystał z technologii Samba Altman.
16:27
Maciej
No to też jest ciekawe.
16:28
Adrian
Ciekawe co oni lubią.
16:31
Maciej
Tak, ale warto na marginesie zaznaczyć, że też sam Altman zaczął się trochę bardziej cieplej wypowiadać na temat zmian, które Donald Trump chce prowadzić, więc cały ten technologiczny świat amerykański zbliżył się bardzo do tego, co prezydent republikański chce nam zaserwować. Ja mam jeszcze tutaj wypunktowane parę innych rzeczy, m.in. O tym, że OpenAI również wytoczył, znaczy nie wiem czy wytoczył proces, ale wiem, że jest, pojawia się informacja, że OpenAI jakby uważa, że jest, że jakby w ogóle DeepSeek, te jego najnowsze modele są kredzieżą wartości intelektualnej. OpenAI, to jest jakby bardzo taki w powijakach temat, czy on się przebije dalej, czy to jest znowu tylko zagrywka PR-owa, tego nie wiemy jeszcze. Zresztą no trudno jest mi sobie wyobrazić jakąś taką jurysdykcję nad tym.
17:41
Adrian
Jurysdykcję no Xi Jinping powie tak, okej, fajnie.
17:47
Maciej
Trzeba by zagrozić słami, pewnie tak. Zwłaszcza, że OpenAI też nie jest najlepszym takim role model do mówienia o jakiejś własności intelektualnej.
17:56
Adrian
Oczywiście, że tak.
17:57
Maciej
Własności intelektualnej, ale jak widać są pewne próby podkopania też wiarygodności właśnie DeepSeeka. No ale faktycznie czy Może znowu wrócimy do początku, ale czy według Ciebie faktycznie to zagrożenie, z którym mamy teraz do czynienia, nawet nie wiem czy to ocenia się jako zagrożenie, ale mówimy trochę z perspektywy zachodniej. Czy właśnie te chińskie firmy pokazują, że są zagrożeniem dla tego amerykańskiego status quo na rynku technologicznym według Ciebie?
18:38
Adrian
Ja myślę, że zdecydowanie i Chińczycy, tak jak już powiedziałem na początku, to nie jest nic nowego to, co robią Chińczycy. To jest ich filozofia, którą oni z sukcesem od dwudziestu paru lat, jak nie trzydziestu paru lat realizują. I myślę, że tutaj Nie mam pojęcia jak z tym walczyć. Naprawdę nie mam pojęcia jak z tym walczyć. Jesteśmy mieszkańcami Unii Europejskiej, która ciągnie z tych Chin po prostu tyle ile tylko wlezie, bo jest taniej, wygodniej i może nie szybciej, ale na pewno taniej właśnie. Ta jakość wcale nie jest taka zła, a na pewno nie jest warta dopłacania do produktów produkowanych w Europie przez europejskie firmy. Więc my jesteśmy umoczeni jako Europejczycy zupełnie, jeżeli chodzi o dobra fizyczne. Dobra cyfrowe jeszcze staramy się jakoś regulować i ratować te nasze małe firemki.
19:39
Maciej
Wyprzedzasz trochę moje pytanie, to może ja je właśnie zadam, bo tak się zastanawiałem czy w ogóle, czy Europa ma jeszcze szansę zaistnieć na tym rynku sztucznej inteligencji. Zakładając, że jesteśmy częścią tego zachodniego świata, natomiast na horyzoncie stosunki ze Stanami Zjednoczonymi wcale nie rysują się jakiejś świetne dla Unii Europejskiej, wręcz będziemy rywalizować gdzieś tam albo nawet pewnie w jakichś takich pomysłach czy wizjach pewnie republikańskich Europa będzie po prostu biorcą jakby wszystkich produktów i usług od Stanów Zjednoczonych. Myślę, że to jest jakby taka wizja, która teraz w Waszyngtonie jest. No ale też nie jest do końca nam po drodze właśnie z chińską potęgą gospodarczą. To pytanie czy w ogóle akurat w tym aspekcie sztucznej inteligencji jest jakaś szansa na w miarę samodzielność albo zrobienie czegoś, co po prostu będzie miało wpływ jakiś.
20:48
Adrian
No jak pokazuje ten przykład właśnie Dipsika, który tam, jeżeli wierzymy Chińczykom i tutaj proszę to wziąć wyboldowane, jeżeli wierzymy Chińczykom, to tak. Jeżeli nie wierzymy Chińczykom, no to zostaje nam chyba tylko imitacja i niewykluczone w ogóle, że Chińczycy właśnie imitują te amerykańskie modele. Siłą rzeczy pewnie zostanie wprowadzona jakaś tam dyrektywa, ten AI Act. Zostanie rozszerzony do takiego stopnia, że będziemy musieli mieć własną technologię i być, że tak powiem, samodzielni. I w tym zakresie. Natomiast no póki co jest Mistral AI, który wypuszcza całkiem, całkiem takie użyteczne modele open source, które każdy sobie może zainstalować przez na przykład programowanie takie jak OLAMA, polecamy, jest naszych linkach.
21:47
Maciej
Tak, tak, mamy poradnik. Wszystko będziecie w opisie tutaj.
21:51
Adrian
Także też możecie sobie sami te modele językowe sprawdzać i testować łącznie z DeepSeekiem, jeżeli macie. Jeśli macie kilka Mac’ów Pro spiętych albo kilka GeForce’ów 5090 to możecie sobie odpalić ten największy z modeli. Także jest Mistral AI, jest Stable Diffusion, które jest w ogóle niemieckim wynalazkiem. Jest Flux, który też jest od Black Forest Labs z Niemiec. Więc teoretycznie niby mamy coś, a już tak patrząc nasze podwórko to na pewno mamy fantastycznych fachowców. Choć może infrastruktura i inwestycje w naszym kraju nie domagają w tym zakresie, to na pewno wylicznych jednostek w zakresie tego computer science, informatyki per se, a także uczenia maszynowego. Myślę, że mamy, w cudzysłowie, porównując do naszej niczepności jako narodu, mamy napędzki.
22:55
Maciej
No i tak jak znowu można przytoczyć powiedzenie, które odnosi się w tym wypadku do innej branży zupełnie. Akurat nie to, ale mówię o tym, że polski lotnik jest tak dobry, że poleci nawet na drzwiach od stodoły. Trochę tak jest z naszym, że tak powiem, kapitałem ludzkim, że czasem ten kapitał ludzki u nas znacznie przewyższa te możliwości kapitałowe, infrastrukturalne. Powiedział właśnie o tym Jarosław Królewski, z którym bardzo ciekawy wywiad był w Bankierze, to też to zalinkujemy, bo on tam właśnie z perspektywy prezesa firmy technologicznej mówił o tym właśnie co się stało w Chinach, o tym co się dzieje teraz na rynkach technologicznych i właśnie wskazywał na to, że że ten przykład tego DeepSeeka może być dla nas dobrą drogą dla Polski na to, że właśnie tak jak wiemy zostaliśmy przerzuceni do drugiego tieru tego gorszego pod kątem właśnie dostępności do najnowoczniejszych chipów.
24:07
Maciej
A teraz pojawia się dla nas światełko w tunelu, że być może właśnie nie trzeba mieć aż takich możliwości infrastrukturalnych i kapitałowych, żeby faktycznie robić wielkie rzeczy ze sztuczną inteligencją. Natomiast to, na co Jarosław Królewski zwrócił uwagę, to był brain drain, czyli drenaż mózgów, który gdzieś też bardzo mocno postępuje, My mamy fajny przykład spółki, która bardzo dużo miesza na rynku AI, to jest Eleven Labs, który ostatnio osiągnął kapitalizację ponad 3 miliardów dolarów i w ogóle fundusze inwestycyjne, które w to zainwestowały, to naprawdę jakby o czymś świadczą. Natomiast to też nie jest do końca polska firma. To jest polsko-amerykańska firma, gdzie Większość już tych wszystkich specjalistów jest w Kalifornii, w Teksasie. Tak nawet nie wiem, gdzie oni mają tą swoją siedzibę. No ale mamy jakieś światełko w tunelu i warto było robić wszystko, żeby jednak to u nas się rozwijała ta technologia.
25:14
Maciej
Tu jeszcze dam wam cynk, że właśnie Jarosław Królewski mówił tam o tym, o konieczności powołaniu Ministerstwa Sztucznej Inteligencji.
25:23
Adrian
Kolejny.
25:25
Maciej
Co jest dosyć kontrowersyjnym tematem pod kątem jakby biurokracji. Już tutaj nie będziemy się zagłębiać właśnie w RODO i tak dalej. Ale naprawdę wywiad bardzo ciekawy jakby z punktu widzenia i osoby, która właśnie siedzi w tym biznesie i też ma takie trochę inne spojrzenie od nas. Jeszcze z perspektywy polskiej ja dotarłem do tweeta czy tam wypowiedzi na iksie, do iksa. Macieja Kaweckiego, który bardzo emocjonalnie też jakby podszedł do tej całej sprawy z dipsikiem. Bardzo chłodno, tak bardzo dużo wrzucał tam takich, nie wiem czy to są fakty, w sensie jakby nie chcę zarzucać doktorowi Maciejowi Kaweckiemu, że tutaj rzuca jakieś niesprawdzone informacje. Natomiast jakby nie widziałem potwierdzenia jeszcze tych informacji, ale tam pojawiły się takie informacje dotyczące tego, że w ogóle DeepSeek zamieszany jest kapitałowo w fundusz inwestycyjny.
26:35
Maciej
Który podobno grał na spadki NVIDII, więc jakby w ogóle tam się tworzy, nie wiem, jakaś teoria, nie wiem na ile to jest teoria spiskowa czy faktycznie coś jest na rzeczy, ale przypomina to też zagranie tego słynnego Hindenburg Research właśnie, który, że tak powiem, przyszortował LPP rok temu chyba. Dzisiaj o tym rozmawialiśmy. No i też ciekawe na ile to jest właśnie zagranie takie czysto makiawelistyczne po to, żeby zarobić kasę. Ale to tak jak mówię, to są takie rzeczy, które chyba pozostaną jakimiś pogłoskami, bo to też ani Chińczycy tego nie ujawnią, ani nawet jeżeli Amerykanie to ujawnią, to też pytanie czy można w tym wypadku wierzyć do końca stronie amerykańskiej, skoro tak jak mówimy jest to już jakaś taka zimna wojna na poziomie sztucznej inteligencji. I to właściwie wszystko. Myślę, że nie wyczerpaliśmy tego tematu, bo to też jest jakby świeża rzecz.
27:50
Maciej
Warto to obserwować, bo zanim ten materiał.
27:53
Adrian
Wyjdzie, to Chińczycy zdążą jeszcze chyba No.
27:55
Maciej
Właśnie jakby ścisz na Hanging Fejsa z takim tempem tak z.
28:00
Adrian
Takim tempem więc dalej będą szokować i zalewać nasz rynek nie tylko zresztą nasz tym wszystkim. No ciekawe czasy.
28:12
Maciej
Ale co czy można powiedzieć że na tej konkurencji skorzystają że tak powiem konsumenci czy lasa robotnicza.
28:21
Adrian
No właśnie, to jest też ciekawe, bo tak jak jeszcze może były wcześniej jakieś takie głosy, że to rozwój AI to może niekoniecznie będzie skorzyścią dla wszystkich i trzeba się nad tym zastanowić. Bo tak teraz wyobrażasz sobie, że Stany Zjednoczone, nie wiem, powiedzą A dobra, nie rozwijamy tego AI, bo to tam, nie wiem, ktoś straci pracę, czy to będzie jakaś tam negatywna reperkusja społeczna, czy możemy nawet kiedyś stracić kontrolę. Bo chyba teraz będzie taki głupi po prostu pedości.
28:53
Maciej
Znaczy myślę, że to jest paradygmat broni atomowej, nie? Jakby każdy musi mieć broń atomową, żeby panował na świecie pokój i żeby nikt nie użył broni atomowej, nie? Paradoks właśnie broni atomowej.
29:09
Adrian
Broni atomowej open source, którą sobie zrobić lokalnie.
29:12
Maciej
O może lepiej nie podpowiadajmy pomysłów. Nie podpowiadajmy pewnych rzeczy. Ale tak, zdecydowanie śledźmy ten temat. My też zachęcamy was zarówno do subskrypcji naszego kanału. Dawajcie znać w komentarzach. Jakie są wasze opinie, jakie są wasze przewidywania, bo tu też fajnie można się pobawić w jakiegoś futurologa, bo to też jest ciekawe, że miesiąc temu podejrzewam, że nikt nie zakładał, że będzie aż taka drama na początku roku, więc mamy jeszcze 11 miesięcy prawie przed sobą, więc ciekawe, co się wydarzy. Śledźcie też naszego bloga bejwer.pl, bo tam staramy się codziennie dawać jakieś najważniejsze informacje. I też dawajcie znać o czym byście chcieli usłyszeć w przyszłości.
30:02
Adrian
Tak jesteśmy otwarci na sugestie.