Język naturalny nowym Pythonem?
Microsoft wprowadza nową platformę PowerApps z AI Copilotem, która ma zrewolucjonizować sektor low-code.
Nie, Power Apps AI nie będzie budować aplikacje za Ciebie.
Podczas wydarzenia “The Future of work with AI“, firma z Redmond ogłosiła uruchomienie Copilota AI dla Power Apps, Power Virtual Agents i Power Automate. Dzięki temu użytkownicy będą mogli korzystać z języka naturalnego, aby opisać, co chcą zbudować, a Copilot będzie im pomagał w tworzeniu aplikacji biznesowych, automatyzacji i botów.
Pokaż i zbuduj, czyli low-code dla każdego
Copilot pozwala użytkownikom na łatwe tworzenie aplikacji za pomocą prostych zdań, takich jak “Utwórz aplikację do zgłaszania czasu pracy i wydatków przez pracowników”.
Copilot potrafi również analizować i wizualizować dane. Odpowie więc na pytanie: “Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzenia kontroli wydatków?”, podpierając je danymi ze zbudowanej przez siebie bazy danych.
Co ważne, kod i rozwiązania Copilota zapewne nie będą wolne od błędów. Kluczowym w optymalnym wykorzystaniu tych narzędzi będzie:
- umiejętne namierzanie bugów
- prompt engineering
Power Virtual Agents, będąc częścią tej samej platformy, został również zintegrowany z Power Apps. Umożliwia to programistom łatwe dodawanie czatbotów do swoich aplikacji.
Co więcej, dzięki integracji z modelem GPT, użytkownicy będą mogli korzystać z Power Automate, aby automatycznie generować tekst lub podsumowywać istniejące dokumenty. Jeśli myśleliście, że automatyzacja w Zapierze zmieni świat, to pomyślcie tylko o możliwościach wewnątrz waszego pakietu Office!
GPT-4 na każdym kroku
Firma Microsoft opisuje te funkcje jako :
“eksperymentalne wersje próbne oparte na usłudze Azure OpenAI z GPT”
i ostrzega, że nie są one przeznaczone do użytku produkcyjnego. To raczej nie powstrzyma większości użytkowników przed korzystaniem z nich w produkcji.
AI zyskuje coraz większą rolę w obszarze low-code/no-code, a Microsoft nie inwestuje miliardów dolarów w OpenAI bez powodu. Dzięki technologiom takim jak GPT-4, odzyskują konkurencyjną pozycję w wyścigu z Apple i Google.
Przyznajcie się, kiedy ostatnio byliście podekscytowani jakimś produktem od Microsoftu?
Owszem, wiele z tego może brzmieć jak abstrakcja. Jednakże, w momencie w którym każdy może napisać własną aplikację do własnych potrzeb, to mamy do czynienia ze zjawiskiem o podobnej mocy co alfabetyzacja społeczeństwa w XX wieku.
Pomoc w tworzeniu aplikacji przez AI opiera się na przetwarzaniu języka naturalnego (NLP), które pozwala maszynom na interakcję z ludźmi identyczny jak zwykłą rozmowa. W rezultacie Copilot może przyspieszyć proces tworzenia aplikacji zarówno dla domorosłych, jak i profesjonalnych programistów.
Nie jest jasne, czy ceny Power Apps wzrosną po wprowadzeniu Copilota.
Póki co, oferuje on bezpłatny 30-dniowy okres próbny. W miarę jak technologia AI będzie się rozwijać, postępować będzie uproszczenie procesu tworzenia aplikacji. Miejmy nadzieję, że z uproszczeniem wiązać się będzie obniżenie kosztów.
Demokratyzacja low-code?
Na pewno ułatwi to życie programistom i zwiększy wydajność wielu Software House’ów.
Z naszej perspektywy jednak, największymi beneficjentami będą solopreneurs, którzy potrzebują po prostu tanich, skalowalnych i łatwych rozwiązań.
1 Comment
Pingback: CEO Nvidia: Z AI każdy jest programistą! - beAIware.pl