Edytowano 27/09/2023: OpenAI poinformował na swoim profilu na x.com, że ponownie umożliwił na korzystanie z przeglądarki Bing podczas używania ChatGPT.
Obserwując dyskusje toczone wokół ChatGPT w polskiej części internetu, można zauważyć, że jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy ChatGPT ma dostęp do sieci?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna z technicznego punktu widzenia. Jeżeli jednak uprościmy temat i zignorujemywszelkie spory – tak, za pomocą ChatGPT można przeglądać strony internetowe.
W tym krótkim poradniku wyjaśnimy, krok po kroku, jak można to zrobić.
Czy ChatGPT ma dostęp do internetu?
W pewien sposób tak – ChatGPT może zostać podłączony do internetu – ale nie do końca.
OpenAI, twórcy ChatGPT, wprowadzili do narzędzia funkcję przeglądania internetu za pomocą specjalnej wtyczki. Dzięki niej ChatGPT potrafi przeszukać sieć, zanim udzieli odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Warto przy tym zaznaczyć, że domyślną wyszukiwarką dla tego pluginu jest Bing.Wszystk odlatego, że Microsoft (twórca wyszukiwarki Bing) jest głównym inwestorem OpenAI.
Dzięki integracji z Bing, ChatGPT może przeszukiwać internet po to, by skorzystać z najświeższych informacji zgromadzonych w sieci. Mimo że funkcja przeglądania internetu jest zintegrowana z ChatGPT, dostęp do niej mają tylko użytkownicy z subskrypcją ChatGPT Plus. Darmowi użytkownicy nie mają możliwości połączenia narzędzia AI z internetem i muszą zdecydować się na subskrypcję ChatGPT Plus, aby uzyskać dostęp do informacji w czasie rzeczywistym.
Jak podłączyć ChatGPT do Internetu – krok po kroku
Pamiętaj, że domyślnie ChatGPT opiera się na danych, które wykorzystano do jego treningu. Dane te są aktualne tylko do września 2021 r. Jeżeli chcesz, by ChatGPT dostarczało Ci aktualnych informacji na temat różnych tematów, jedynym oficjalnym sposobem na to jest subskrypcja ChatGPT Plus.
Subskrypcja ChatGPT Plus daje możliwość korzystania z GPT-4, która posiada możliwość aktywowania wtyczki do przeglądania stron internetowych. Dzięki temu GPT-4 jest zdolna do przeszukiwania Bing w celu dostarczenia aktualnych informacji dostępnych online. Jeśli korzystasz z darmowego konta w ChatGPT, odpowiedzi, które otrzymasz, nie będą zawierały informacji z sieci.
Załóżmy, że posiadasz już ChatGPT Plus. W jaki sposób możesz zintegrować ChatGPT z internetem?
Jak połączyć ChatGPT z Internetem przy pomocy wtyczki WebPilot?
Ze względu na tymczasowe zablokowanie korzystania z wtyczki Browse with Bing jesteśmy zmuszeni poszukać alternatywy. Na szczęście wśród dostępnych pluginów do ChatGPT istnieje wiele podobnych narzedzi, które pomogą nam łatwo przeszukiwać internet oraz pliki pdf.
Aby umożliwić ChatGPT przeglądanie sieci z wykorzystaniem WebPilot – wybierz tę wtyczkę z listy wszystkich dostępnych rozszerzeń.
Następnie przejdź do wpisania odpowiedniego zapytania z uwzględnieniem wpisania adresu internetowego strony, z której ChatGPT ma skorzystać. Po zatwierdzeniu prompta, ChatGPT oznaczy odpowiednią etykietą i poinformuje nas, że korzysta z danej wtyczki.
Po chwili powinniśmy otrzymać informację, której poszukujemy.
Podłączenie ChatGPT do Internetu przy użyciu Browse with Bing
[AKTUALIZACJA: 27/09/2023]
Przez kilka miesięcy byliśmy pozbawieni możliwości przeszukiwania Internetu za pomocą przeglądarki Bing zintegrowanej z ChatGPT. Było to spowodowane protestami przeciwko łamaniu praw autorskich i omijaniu zabezpieczeń typu paywall przez ChatGPT. Na szczęście we wrześniu 2023 roku OpenAI ponownie przywrócił tę użyteczną funkcję dla subskrybentów ChatGPT Plus.
Jak zatem skorzystać z przeglądania Internetu z pomocą Bing w trakcie pracy z ChatGPT?
Przed rozpoczęciem nowej konwersacji zaznacz opcję GPT-4 w górnej części ekranu i z listy rozwijanej wybierz funkcję “Browse with Bing”.
Pamiętaj, że ChatGPT przegląda treści w sieci tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli Twoje zapytanie dotyczy tematów, które są już dostępne w danych treningowych OpenAI, narzędzie AI nie będzie korzystało z internetu i udzieli odpowiedzi niemal natychmiast.
Po wprowadzeniu swojego zapytania, ChatGPT przeprowadzi niestandardowe wyszukiwanie w sieci za pomocą Bing, przeczyta odpowiednie dane z wielu stron internetowych, a następnie udzieli odpowiedzi opartej na informacjach, które udało mu się znaleźć.
Kiedy ChatGPT korzysta z internetu do udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie, powinieneś zobaczyć komunikat “Przeglądanie internetu” (Browsing…) poniżej swojego oryginalnego zapytania.
Po chwili otrzymasz odpowiedź na zapytanie, a także zostanie podane źródło informacji (po kliknięciu na adnotację na końcu wiadomości przesłanej przez ChatGPT).
Podsumowując, z ChatGPT można korzystać na wiele różnych sposobów, ale aby uzyskać najbardziej aktualne informacje, warto skorzystać z subskrypcji ChatGPT Plus i połączyć narzędzie z Internetem.
Zobacz także: Co to jest ChatGPT? – i inne najczęściej zadawane pytania
1 Comment
Pingback: Co to jest ChatGPT?