Chiny wkraczają w nową erę i jako jeden z pierwszych krajów publikują zasady regulujące generatywne AI. Wykraczają one daleko poza to, co do tej pory widzieliśmy na świecie. To jasny sygnał, że Chiny nie boją się przejąć sterów w globalnym wyścigu sztucznej inteligencji.
Nowe regulacje prawne AI w Chinach
Jednym z podstawowych wymagań jest to, że operatorzy generatywnego AI muszą zapewnić, że ich usługi przestrzegają podstawowych wartości socjalizmu. Jednocześnie mają unikać treści, które podżegają do obalenia władzy państwowej, secesji, terroryzmu lub jakichkolwiek działań podważających jedność narodową i stabilność społeczną.
Rząd chiński zabronił ponadto usługom generatywnego AI promowania treści, które prowokują nienawiść etniczną i dyskryminację, przemoc, obsceniczność, lub fałszywe i szkodliwe informacje. Te zasady dotyczące treści pozostają zgodne z projektem opublikowanym w kwietniu 2023 roku.
Przeczytaj także: ChatGPT ma problem z prywatnością danych?
Regulacje ujawniają również zainteresowanie Chin rozwijaniem cyfrowych dóbr publicznych dla generatywnego AI. Dokument podkreśla promowanie publicznych platform zasobów danych do szkolenia i współdzielenie sprzętu do tworzenia modeli w celu zwiększenia wskaźników wykorzystania. Władze mają na celu również zachęcanie do uporządkowanego otwierania klasyfikacji danych publicznych i rozbudowy wysokiej jakości publicznych zasobów danych do szkolenia.
Bezpieczeństwo i sprawiedliwość w obliczu rozwoju AI
Chiński rząd zdecydowanie podkreśla, że rozwój AI musi opierać się na bezpiecznych i sprawdzonych narzędziach. Mówimy tu o wszystkich składowych – od procesorów i oprogramowania, po jednostki mocy obliczeniowej i zasoby danych.
Co więcej, prawa własności intelektualnej muszą być szanowane podczas korzystania z danych do tworzenia modeli, a zgoda osób musi być uzyskana przed włączeniem informacji osobistych. Istnieje również odgórny nacisk na poprawę jakości, autentyczności, dokładności, obiektywizmu i różnorodności danych szkoleniowych.
Dowiedz się także: Unia Europejska o krok od uregulowania AI!
Innym budzącym dyskusje zagadnieniem jest kwestia sprawiedliwych ocen i wyborów mechanizmów AI. Aby zapewnić sprawiedliwość i niedyskryminację, twórcy są zobowiązani przez instytucje chińskiej administracji do tworzenia algorytmów, które nie szykanują na podstawie takich czynników jak etniczność, przekonania, kraj, region, płeć, wiek, zawód czy zdrowie.
Licencjonowanie usług dla twórców AI w Chinach
Kolejnym obowiązkiem stawianym operatorom generatywnego AI w Chinach jest konieczność uzyskania licencji na swoje usługi. Ten przepis będzie miał zastosowanie w większości okoliczności, co dodaje warstwę nadzoru regulacyjnego.
Kiedy chińskie regulacje sztucznej inteligencji wejdą w życie?
Nowe zasady mają wejść w życie 15 sierpnia 2023 roku. Zasady Chin nie tylko będą miały implikacje dla krajowych operatorów AI, ale również posłużą jako punkt odniesienia dla międzynarodowych dyskusji na temat zarządzania AI i praktyk etycznych.
Źródło: artificialintelligence-news.com
Photo by Nick Fewings on Unsplash