ChatGPT uzyskał dostęp do internetu dzięki nowym wtyczkom. Pluginy pozwalą botowi korzystać z zewnętrznych źródeł wiedzy, także tej zgromadzonej w sieci. Korzystanie z wtyczek na razie jest dostępne wyłącznie dla osób znajdujących się na liście oczekujących w wersji alpha. OpenAI chce w początkowej fazie udostępnić te funkcje niewielkiej liczbie deweloperów i subskrybentów planu ChatGPT Plus.
Co znajdziemy wśród proponowanych wtyczek?
Jednym z najbardziej przykuwających wzrok rozszerzeń jest pionierska wersja wtyczki do przeglądania internetu. Ma to być przełom, który pozwoli ChatGPT wyszukiwać informacje zgromadzone na stronach internetowych w celu udzielenia pełnej odpowiedzi na przeróżne pytania zadane przez użytkownika. We wcześniejszych wersjach wiedza ChatGPT była ograniczona do danych sprzed września 2021 roku. Opisywany plugin będzie korzystać z API wyszukiwarki Bing i wskaże źródła, z których czerpie swoje odpowiedzi.
Przeczytaj także: Jak działają wtyczki do ChatGPT?
Niebezpieczeństwa związane z dostępem ChatGPT do internetu
Dostęp do internetu to nie tylko brama do gwałtownego rozwoju możliwości chatbota, ale także duże ryzyko. OpenAI w 2021 roku firma opracowała eksperymentalny system WebGPT, któremu zdarzało się korzystać z mało wiarygodnych źródeł przy formułowaniu odpowiedzi na zapytania. Co więcej, dobrym przykładem niebezpieczeństwa jest Meta BlenderBot 3.0, który po uzyskaniu dostępu do internetu, zaczął wypisywać teorie spiskowe i obraźliwe treści.
W ostatnim czasie popularne stały się rozwiązania stosowane przez wyszukiwarki internetowe, które opracowały własne mechanizmy zabezpieczające. Google i Bing chcą maksymalnie ograniczyć ryzyko wyświetlania niewiarygodnych oraz niepoprawnych politycznie treści. Pomimo starań, wyniki nadal są podatne na manipulacje, a algorytmy są łakomym kąskiem dla działań cyberprzestępców. OpenAI transparentnie zakomunikował, że ChatGPT podłączony do internetu może być wykorzystywany do niepożądanych działań, ale firma zapewniła jednocześnie o wprowadzeniu różnych zabezpieczeń, które mają temu zapobiec.
Do czego jeszcze przydadzą się wtyczki w ChatGPT?
Oprócz wtyczki do przeglądania sieci, OpenAI udostępnił interpreter kodu dla ChatGPT. Wtyczka ta pozwala na korzystanie z interpretera Pythona w środowisku sandbox, wspiera przesyłanie plików i ich pobieranie. Jest przydatna m.in. do rozwiązywania problemów matematycznych, analizy danych czy konwersji plików.
Inicjatywa rozszerzenia możliwości ChatGPT o wtyczki przyciągnęła szereg partnerów. Już na wstępnym etapie wdrożenia zostali nimi przedstawiciele takich firm jak Expedia, FiscalNote, Instacart, Kayak, Klarna, Milo, OpenTable, Shopify, Slack, Speak, Wolfram i Zapier.
Przeczytaj także: Jak przesłać plik pdf do ChatGPT?
Zastosowania poszczególnych plugin są przeróżne. Na przykład wtyczka OpenTable pozwala chatbotowi wyszukiwać dostępne rezerwacje w restauracjach, a wtyczka Instacart umożliwia składanie zamówień w lokalnych sklepach. Zapier, jako najbardziej elastyczne rozwiązanie, łączy się z takimi aplikacjami jak Google Sheets, Trello czy Gmail, umożliwiając wykonywanie różnorodnych zadań związanych z produktywnością.
Dowiedz się też: Code Interpreter – co potrafi nowy plugin ChatGPT?
Aby wspierać tworzenie nowych wtyczek, OpenAI udostępnił na licencji open source wtyczkę “retrieval”, która pozwala ChatGPT uzyskiwać fragmenty dokumentów ze źródeł danych, takich jak pliki, notatki, e-maile czy dokumentacja publiczna, wystarczy zadać pytanie w języku naturalnym.
Źródło: Techcrunch | Blog OpenAI
Photo by Andrew Neel on Unsplash
2 Comments
Pingback: ChatGPT z wtyczkami – nowa era inteligentnych chatbotów – Rfbenchmark
Pingback: OpenAI wprowadza ChatGPT Plugins dla subskrybentów ChatGPT Plus